X

STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ PYSKOWICE
  • O Nas
  • Statut
  • Linki
  • Forum
  • Strona Tytułowa
  • 

    28.04.2015. Wybitny dowódca w Powstaniu Warszawskim doczekał się filmu.

    W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Drzwi, który odbywał się
    w dniach 21-26 kwietnia 2015 w studenckim klubie Mrowisko w Gliwicach
    w konkursie głównym startował film „Radosław” z 2013 roku, a poza konkursem „Radosław II” z 2014 roku. Oba filmy powstały na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich przy współfinasowaniu Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz MON, a wyreżyserowała je pani Małgorzata Brama.

    Radosław, czyli pułkownik Jan Mazurkiewicz to jeden z legendarnych dowódców PW, dowódca zgrupowania „ Radosław” walczącego w czasie Powstania na Woli, Starym Mieście, w Śródmieściu i na Czerniakowie. W skład zgrupowania wchodziły takie słynne oddziały jak Zośka, Parasol, Miotła, Czata 49, Broda 53 i Pięść.
    11 sierpnia 44 ciężko ranny gdy prowadził atak na pozycje niemieckie, po podleczeniu znowu objął dowództwo. Przed PW był zastępcą Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w KEDYWie, czyli oddziałach dywersji.

    Po wojnie generała Nila komuniści skazali na karę śmierci i wyrok wykonano,
    a Radosława usiłowano wykorzystać bezskutecznie mimo tortur do zeznawania przeciw Nilowi i skazano go na karę dożywotniego więzienia. Wyszedł w 1956 roku dzięki odwilży i amnestii. Potem działał w ZBOWiDzie i zajmował się Akowcami
    z całej Polski pomagając im w trudnych problemach życiowych.

    Zmarł 4 maja 1983 roku, ale przedtem wywalczył Warszawski Krzyż Powstańczy
    i budowę pomnika Powstańców na placu Krasińskich w Warszawie. W filmach wspominają go jego podkomendni – dla nich był wzorem uczciwości, odwagi
    i lojalności wobec młodych powstańców powierzonych jego rozkazom.

    Oba filmy to fabularyzowane dokumenty, pierwszy opowiada o okresie Powstania, drugi o powojennych losach pułkownika. Reżyserka przymierza się do trzeciej części, o czasach przed PW, gdy Jan Mazurkiewicz działał w KEDYWie, ale zacznie gdy Powstańcy zbiorą potrzebne fundusze. Moim zdaniem filmy są świetnie zrobione i przejmujące, przybliżają grozę wojny i pokazują bohaterstwo zwykłych ludzi oraz straszliwe dylematy, przed którymi musieli stawać w tych strasznych dniach.

    Pani Małgorzata Brama, która na co dzień jest wolontariuszką
    w Muzeum Powstania Warszawskiego chciała zaprosić na pokaz filmów wszystkich żyjących w Gliwicach powstańców, a jest ich według rejestrów MPW pięcioro. A jeszcze kilka lat temu było ich piętnastu. Niestety czas działa nieubłaganie i grono powstańców topnieje w zastraszającym tempie, mamy więc ostatnią okazję by z nimi porozmawiać o tych czasach. Na pokaz mogła przyjść tylko pani Zofia Rus, sanitariuszka w zgrupowaniu „GURT”,
    które działało w okolicach dworca głównego, pozostali panowie nie czuli się na siłach.

    Po pokazie filmu pani Małgorzata Brama dopytywała panią Zofię o przejścia powstańcze i obozowe po Powstaniu, a zgromadzeni studenci mieli rzadką okazję na żywą lekcję historii.


    Tekst i zdjęcia: Monika Gałażewska

    Drogi użytkowniku!

    W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

    Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

     Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

     Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

    Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.