STOWARZYSZENIE PAMIĘCI ARMII KRAJOWEJ
ODDZIAŁ PYSKOWICE
  • O Nas
  • Statut
  • Linki
  • Forum
  • Strona Tytułowa
  • 

    1-16.01.2014. Kartki z kalendarza historii

    Możemy zaryzykować twierdzenie że jak na razie mamy wyjątkowo ciepły i nieciekawy styczeń. Grudzień też obfitował w temperatury powyżej zera. Nie tak było w latach 1944-45. Zimy były tęgie a styczeń obfitował w wydarzenia o znamiennej wadze historycznej.

    W tegorocznym Kalendarzu Kombatanta wydanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych RP pod datą 1 stycznia czytamy: - 1944 – powołanie – przez Polską Partię Robotniczą – Krajowej Rady Narodowej; w dokumencie założycielskim odmówiono Rządowi Rzeczpospolitej na uchodźstwie ( uznanemu przez wszystkie państwa koalicji antyhitlerowskiej ) prawa reprezentowania narodu polskiego. Dekretem KRN powołano Armię Ludową. Pod datą 2 stycznia: - rok później, premier przeformowanej w rząd KRN, Edward Osóbka-Morawski oświadcza, że „NSZ i resztki AK sprzęgają się coraz ściślej z Niemcami”; zaś gen. Michał Żymierski „Rola” nazywa dowódcę AK przywódcą „sanacyjnej agentury faszystowskiej”.

    gen. Michał Żymierski - Rola
    dowódca Armii Ludowej
    i Minister Obrony Narodowej
    w rządzie KRN

    Edward Osóbka - Morawski
    premier rządu KRN

    Tymczasem 12 stycznia 1944 roku wydany został rozkaz dowódcy AK zapowiadający wsparcie „w miarę naszych sił i interesów państwowych” Armii Czerwonej w walce z Niemcami, a 13 stycznia 1944 roku konspiracyjny „Biuletyn Informacyjny” AK po raz pierwszy użył nazwy „Polskie Państwo Podziemne”. W dniach 13-14 stycznia 1944 roku I Batalion 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w sile około 300 ludzi walczył z 600 osobowym batalionem SS w Szczawie w Gorcach, broniąc wsi i jej mieszkańców przed pacyfikacją, a 16 stycznia 1945 w wyniku brawurowej akcji 6-osobowego oddziału AK „Kurniawa” pod dowództwem kpt Tadeusza Studnickiego bez jednego wystrzału uwolniono skazanych na śmierć 42 Polaków z niemieckiego więzienia w Zakopanem.

    Dowódca 1 Batalionu 1PSP AK por. Wojciech Lipczewski ( z prawej )
    i ppor. Feliks Perekładowski dowódca 1 kompanii Baonu.