22 stycznia 1863 rok. Dokładnie 153 lata temu w Królestwie Polskim wybuchło Powstanie Styczniowe, największy zryw narodowy Polaków przeciw ówczesnemu zaborcy - Imperium Rosyjskiemu. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była ogłoszona przez zaborcę branka tj. pobór do wojska. W istocie zaborcy chodziło
o rozbicie licznych, coraz intensywniej działających organizacji niepodległościowych poprzez wcielenie ich członków -młodych mężczyzn- do wojska. Pobór miał w sumie objąć około 12 tysięcy osób.
Wybuch powstania pokrzyżował plany zaborcy. Prowadzone do 1865 roku walki powstańcze zaangażowały łącznie około 200 tysięcy ludzi. Utworzony został Tymczasowy Rząd Narodowy podzielony na wydziały tj. ministerstwa. Powstanie Styczniowe mimo, że zakończone porażką strony polskiej, pozostaje symbolem bohaterskiej walki o wolność. Było ono ostatnim zrywem niepodległościowym przed odzyskaniem przez Polskę państwowości w 1919 roku.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że wielu weteranów doczekało odzyskania niepodległości i było w okresie międzywojennym darzonych przez społeczeństwo ogromnym szacunkiem, a przez państwo otaczanych specjalną opieką. Ich postawa stała się wzorem dla kolejnych pokoleń Polaków, pokolenia Kolumbów.
Cześć i chwała bohaterom
P.S.
Od jakiegoś czasu odnoszę sympatyczne wrażenie, że rośnie wśród młodzieży zainteresowanie historią, ciekawymi formami jej poznawania i jednocześnie przekazu. I tak, dzięki temu, często po latach niebytu, wyłaniają się z mroku zapomnienia bohaterowie i wielcy naszego narodu. To cenne, jak pytania: Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy ... . Poniżej ciekawy film. Zapraszam.
W. Szustakowski
rys. W. Szustakowski