W klubie osiedlowym na granicy Gliwic i Zabrza odbyło się spotkanie z dr. Rafałem Sierchułą, pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, historykiem, publicystą i autorem książek. Na spotkaniu byli członkowie naszego Oddziału SPAK. Gość z Poznania zaprezentował ostatnio wydane przez IPN pozycje swojego autorstwa: „Lech Karol Neyman (1908-1948) Historia człowieka Myślącego”
i „Wierni do końca – Studia i materiały źródłowe o „Poznańskiej Piątce” męczenników II wojny światowej”.
Lech Karol Neyman, czytamy we wstępie do książki, należał do pokolenia, któremu przyszło żyć w bardzo trudnym okresie dziejów Polski. Był to najpierw czas odbudowy państwa po 123 latach zaborczej niewoli, a następnie walki
o niepodległość, początkowo z niemieckim i sowieckim zniewoleniem podczas
II wojny światowej, a później, po roku 1944 – reżimem komunistycznym. Aktywny student, żołnierz, działacz narodowy i znów żołnierz, który do końca trwał i walczył o lepszą Polskę. Po zajęciu terenów Polski przez Armię Czerwoną kontynuował działalność w strukturach Narodowych Sił Zbrojnych i Organizacji Polskiej.
Jako jeden z przywódców NSZ w Wielkopolsce został aresztowany przez UB, skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie i stracony.
Poznańska Piątka, to wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II grupa pięciu młodych Polaków, którzy w roku 1940 za działalność w Narodowej Organizacji Bojowej polegającą głównie na dystrybucji prasy konspiracyjnej zostali skazani
na śmierć i zgilotynowani w Dreźnie.
Po ciekawej opowieści autora o swoich książkach i refleksjach na temat ich tła historycznego rozwinęła się dyskusja, którą trzeba było przerwać, bo pora robiła się późna, choć gadać chciało się nawet w płaszczach i kurtkach.